HOLISTYCZNE CENTRUM LECZENIA ZWIERZĄT

Mirosław Tarka


Telefon

77 453 94 42

Tu jesteśmy

ul.Strzelców Bytomskich 5 of,

45-084 Opole


Godziny otwarcia

08.00 - 18.00 pn-pt

09.00 -12.00 sb

AURIKULOPUNKTURA

AURIKULOPUNKTURA
DLA ZWIERZĄT

Czym jest ?

 

Aurikuloakupunktura, czyli akupunktura ucha, ma coraz większe zastosowanie w medycynie weterynaryjnej. Badania metodą tzw. RAC (badanie pod kontrolą pulsu) pozwoliły na dokładną systematykę obszarów refleksyjnych ucha. Podwaliny nowoczesnej aurikulotherapii weterynaryjnej zbudowali przede wszystkim uczniowie Bahra.(Roesti, Petermann, Kocyla.)

 

Medycyna chińska zna co prawda akupunkturę ucha, lecz jej założenia teoretyczne różnią się znacznie od poglądów nowoczesnej medycyny. Punkty uszne traktowane są jako nierozłączny składnik całego cielesnego systemu akupunkturowego. Działanie tych punktów interpretowane jest zawsze w kontekście Yin/Yang i faz przemian. Ucho jest jednym z najlepiej poznanych mikrosystemów. Poza tym jest stosunkowo łatwo dostępne i przy odrobinie doświadczenia daje nam wspaniałe możliwości do diagnostyki i terapii.


Istotą aurikuloterapii

 

jest istnienie na uchu obszarów refleksyjnych. W obszarach tych można znaleźć odpowiednie punkty diagnostyczne i terapeutyczne. Struktura tych obszarów różni się jednak od obszarów refleksyjnych na ciele tzw. punktów akupunkturowych. W tkance podskórnej obszarów refleksyjnych na uchu stwierdzono zwiększoną ilość receptorów, reagujących w różnorodny sposób na bodźce. Obszary refleksyjne tworzą tzw. „somatotopy” uszne, które są obszarami na uchu obrazującymi określone części ciała(np. kończyny).