HOLISTYCZNE CENTRUM LECZENIA ZWIERZĄT

Mirosław Tarka


Telefon

77 453 94 42

Tu jesteśmy

ul.Strzelców Bytomskich 5 of,

45-084 Opole


Godziny otwarcia

08.00 - 18.00 pn-pt

09.00 -12.00 sb

  • Home
  • > PRACOWNIA DIAGNOSTYCZNA

Pracownia
Diagnostyczna

USG

 

Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyczną, pozwalającą na dokładną ocenę narządów wewnętrznych. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków.

EKG

 

Elektrokardiogram (EKG) rejestruje aktywność elektryczną serca. Serce wysyła maleńkie impulsy elektryczne, które rozprzestrzeniają się za pośrednictwem mięśnia sercowego i powodują jego skurcz. Impulsy te mogą być wykryte przez EKG, które pozwala określić, czy są jakieś zaburzeniach rytmu i miarowości.

RTG

 

Technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Często stosowana w medycynie weterynaryjne,j głównie w diagnostyce układu kostnego, ale nie tylko .Metoda ta wykorzystuje zdolność organizmu do osłabiania promieniowania RTG. Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie na zdjęciu.. Tkanka kostna wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na zdjęciu jako miejsce niezaczernione.


Badań RTG nie można stosować do diagnostyki wszystkich tkanek miękkich ze względu na zbyt małe różnice ich współczynników absorpcji.

BADANIA KONTRASTOWE

 

Wykonywane jest przy użyciu specjalnych środków kontrastujących tzw. barytu, który pochłania promieniowanie rentgenowskie i dzięki temu uwidacznia patologie w badanym układzie, pozwala to uzyskać lepsze wyniki badań.

W przewodzie pokarmowym możemy zobaczyć np. zmiany zapalne, pourazowe, ciała obce, anomalie rozwojowe i inne.

Substancje kontrastujące spełniają pewne kryteria: są nieszkodliwe dla zdrowia zwierząt , nie biorą udziału w przemianach metabolicznych organizmu, gromadzą się wybiórczo w danym narządzie, są usuwane z organizmu drogami naturalnymi w jak najkrótszym czasie.