HOLISTYCZNE CENTRUM LECZENIA ZWIERZĄT
Mirosław Tarka
Diagnostyka laboratoryjna
Morfologia krwi
Wykonywana jest przy podejrzeniu niedokrwistości, zakażeniach , zapaleniach i do oceny ogólnej zdrowotności komórek krwi. Jest to szereg testów, które oceniają liczbę
i stan komórek w obiegu. Leukocyty (białe krwinki) pomagają zwalczać infekcje lub zapalenia. Erytrocyty (czerwone ciałka krwi) transportują tlen do tkanek. Trombocyty (płytki krwi) pomagają w utworzeniu skrzepu.
Biochemia krwi
Panele te służą do badania sprawności i funkcjonalności narządów ciała, aby ustalić czy działają prawidłowo.
Badanie moczu
Ten test ocenia zdrowie i funkcje układu moczowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych zwierząt, aby pomóc we wczesnym wykrywaniu choroby nerek lub pęcherza moczowego.
Mocz powinien pochodzić z pierwszej porannej zbiórki, czasami pobiera się go poprzez nakłucie pęcherza lub cewnikowanie. Badanie należy wykonać w ciągu 2h od chwili pobrania moczu, aby wynik był miarodajny. Zanim zostanie dostarczony do badania, musi być przechowywany w temperaturze 4°C.
Badanie kału
Zaleca się je w ramach corocznych badań kontrolnych u wszystkich dorosłych zwierząt, a także u szczeniąt , kociąt oraz gryzoni i ptaków. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania tego testu. Wyniki pomogą ustalić lub wykluczyć obecność chorób i pasożytów przewodu pokarmowego.
Kał powinien być zebrany do szczelnego pojemnika i dostarczony do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 24h.mperaturze 4°C.
Badanie parazytologiczne
Wykonujemy badania parazytologiczne kału, moczu, krwi, zeskrobin skóry. Służą one do wykazania obecności pasożytów, jaj, pierwotniaków.
Badanie serologiczne
Jest to metoda badania na obecności antygenów oraz przeciwciał, umożliwia identyfikację patogenu lub przeciwciał we krwi.
Badanie mikrobiologiczne
Polegają na przeniesieniu pobranego materiału biologicznego (z oka ,ucha, nosa, gardła, rany, skóry, odbytu, pochwy bądź różnego rodzaju wydzielin i wydalin ) na odpowiednie podłoże mikrobiologiczne umożliwiające wzrost drobnoustrojów i wyizolowanie pojedynczych kolonii bakterii. Następnie, po wyhodowaniu bakterii, wykonuje się antybiogram, który określa wrażliwość na antybiotyki i chemioterapeutyki i pozwala na celowane zastosowanie leczenia.
Badanie mykologiczne
Polega na wykrywaniu i różnicowaniu zakażeń grzybiczych w podejrzanych o grzybicę zmianach chorobowych lub układzie np. oddechowym, pokarmowym.
Badanie zeskrobin skóry
Polega na pobraniu zeskrobin z chorobowo zmienionych miejsc na skórze i poddaniu ich badaniu mikroskopowemu w celu wykrycia pasożytów oraz zmian strukturalnych i grzybiczych włosa/sierści.
Badanie cytologiczne
Polega na mikroskopowej ocenie komórek znajdujących się w pobranym materiale z pochwy, nosa, ucha, moczu, kału, wymiocin, wysięków, przesięków, krwi, mazi stawowej, płynu mózgowo-rdzeniowego, szpiku kostnego, punktatów, preparatów odciskowych.
Badanie nasienia
Badanie to stosowane jest głównie w celu sprawdzenia nasienia reproduktorów lub w przypadku problemów z uzyskaniem potomstwa. Na badanie nasienia składa się ocena plemników (morfologia i anomalie budowy, gęstość, ruchliwość, żywotność), badanie bakteriologiczne.
Badanie przesięków/wysięków
Przesięk to płyn przedostający się do jam ciała i tkanki łącznej poza układ naczyń w wyniku spadku ciśnienia onkotycznego lub osmotycznego krwi lub wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach włosowatych.
Wysięk to płyn powstający w przebiegu zapaleń na skutek zwiększenia przepuszczalności naczyń.
Badanie alergologiczne
Istnieje możliwość wykonania badań w kierunku alergii z krwi lub
na aparacie MORA SUPER wraz z odczulaniem
Badanie genetyczne
Do badań genetycznych używa się specjalnie pobranego wymazu bogato komórkowego lub krwi. Próby te są następnie przekazywane do specjalistycznego laboratorium weterynaryjnego.
Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne jest to badanie mikroskopowe materiału cytologicznego (komórkowego) lub histologicznego (tkankowego).
Badanie takie można wykonać z nowotworów, guzów, węzłów chłonnych, zmian skórnych. punktatów, biopsji cienkoigłowej, zeskrobin, wymazów czy preparatów odciskowych.
Badanie anatomopatologiczne
Badanie pośmiertne ma na celu uzyskanie informacji o przyczynie śmierci zwierzęcia.