HOLISTYCZNE CENTRUM LECZENIA ZWIERZĄT

Mirosław Tarka


Telefon

77 453 94 42

Tu jesteśmy

ul.Strzelców Bytomskich 5 of,

45-084 Opole


Godziny otwarcia

08.00 - 18.00 pn-pt

09.00 -12.00 sb

USG

USG dla zwierząt

 

Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyczną, pozwalającą na dokładną ocenę narządów wewnętrznych. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków.

 

Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części: głowicy (podczas badania trzyma ją lekarz) pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu (wygląda jak duży komputer z monitorem i dziesiątkami przełączników) przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co po analizie komputerowej odbierane jest jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów. Zebrane razem na monitorze tworzą zarys badanego narządu w odcieniach szarości.

 

USG jamy brzusznej
USG serca
USG dopplerowskie
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

 

Jest najczęściej wykonywanym badaniem. Z reguły w ten sposób oceniamy stan narządów jamy brzusznej - wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, nadnerczy, trzustki, śledziony, pęcherza i gruczołu krokowego,jelit, węzłów chłonnych, macicy i przydatków. Badanie to wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Włos w badanym miejscu goli się, a skórę smaruje specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal.


Oprócz samej oceny narządów USG może też służyć do wytyczania drogi igle, którą nakłuwa się zmiany w wątrobie, nerkach, trzustce tzw. punkcja pod kontrolą USG.

USG serca
USG dopplerowskie

Co można jeszcze badać za pomocą USG?


Można wykonać USG jąder, prostaty, które to pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany chorobowe.

Bardzo często wykonuje się także USG zmian podskórnych, ropni, guzków, nacieczeń itp.


Jak przygotować zwierzę do badania USG ?


Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki narząd będzie badany. W przypadku USG jamy brzusznej zaleca się kilkugodzinną głodówkę i/lub zażycie środka przeciw wzdęciom w przeddzień badania (np. Espumisan ). Ułatwi to ocenę narządów wewnętrznych. Zapytaj nas czego Twoje zwierzę potrzebuje przed badaniem?


Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie się do USG pęcherza moczowego - należy bowiem postarać się aby zwierzątko nie oddało moczu przed badaniem . Umożliwia to ocenę tego narządu (pusty pęcherz jest zapadnięty i niewiele można zobaczyć). Można też łatwo stwierdzić, czy coś uciska pęcherz (np. powiększony gruczoł krokowy), oraz określić ile moczu zostaje w pęcherzu po jego opróżnieniu.